Informacje dotyczące sakramentów

Sakrament Chrztu Świętego

Chrzty dzieci odbywają się zazwyczaj podczas Mszy św. w niedzielę o godz. 13.00 oraz w sobotę o godz. 9.00.

Dokumenty potrzebne do Sakrament Chrztu Świętego dziecka:

1. Odpis Aktu Urodzenia dziecka
  2. Świadectwo moralności rodziców chrzestnych, wydawane w Parafii ich zamieszkania
  3. Jeśli Rodzice dziecka nie mieszkają na terenie naszej Parafii wymagana jest pisemna zgoda na chrzest dziecka z Parafii miejsca zamieszkania

Do obrzędu chrztu wymagana jest świeca chrzcielna i biała szata. Dobrym zwyczajem jest, aby o świecę zadbał ojciec chrzestny, a o białą szatkę matka chrzestna.

Sakrament małżeństwa

Termin ślubu należy uzgodnić odpowiednio wcześniej (najlepiej ok. rok wcześniej).

Dokumenty potrzebne do zawarcia Sakramentu Małżeństwa:

1. Aktualne Świadectwa Chrztu (ważne 3 miesiące, licząc do daty ślubu), które pobieramy z parafii, w której był chrzest narzeczonych
  2. Dowody Osobiste
  3. Wniosek konkordatowy z USC (ważny tylko 3 miesiące, licząc do daty ślubu) lub Akt Ślubu Cywilnego
  4. Świadectwa ukończenia Nauk Przedślubnych narzeczonych
  5. Ostatnie świadectwa z oceną z nauki religii narzeczonych
  6. Dane o świadkach ślubu ( imiona, nazwisko, data ur. i adres)

Oboje narzeczeni powinni zgłosić się z w/w dokumentami do kancelarii parafialnej nie później niż 3 miesiące przed terminem ślubu w celu sporządzenia I części protokołu przedślubnego. II część protokołu sporządzana jest po wygłoszeniu zapowiedzi. W dniu ślubu świadkowie (pełnoletni) powinni zgłosić się w zakrystii kościoła na 15 min. przed rozpoczęciem uroczystości (wszyscy z dowodami osobistymi, oraz z obrączkami i kartkami od spowiedzi narzeczonych)

W sprawie ustalenia oprawy muzycznej prosimy o kontakt z parafialnym organistą – 663 882 738, a w kwestii  kwiatowej dekoracji kościoła prosimy zgłaszać się  telefonicznie do Siostry odpowiedzialnej za wystrój swiątyni – 76 818 87 66  najpóźniej trzy tygodnie przed ślubem.

Pogrzeb katolicki

Zgłoszenia pogrzebu należy dokonać w kancelarii parafii ostatniego zamieszkania osoby zmarłej. W naszej parafii zgłoszenia pogrzebów przyjmujemy o każdej porze dnia, gdy kancelaria jest nieczynna, należy dzwonić na plebanię. Dokumenty potrzebne do Pogrzebu Katolickiego:

1. Akt Zgonu z USC
  2. O ile to możliwe – zaświadczenie o przyjęciu Sakramentu Chorych (Spowiedzi, Komunii Św.) wydane przez duszpasterza lub kapelana szpitala

W przypadku zmarłych, którzy mieszkali poza naszą parafią, konieczna jest pisemna zgoda na pogrzeb z parafii ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej. Zachęcamy, aby przed Mszą Św. pogrzebową skorzystać z Sakramentu Pokuty (spowiedź). Należy poinformować i zachęcić do tego rodzinę.

Ofiary i opłaty

Za wydanie zaświadczeń, świadectw czy innych dokumentów przyjmujemy dobrowolną opłatę na cele związane z prowadzeniem kancelarii parafialnej, co wymaga odpowiednich nakładów finansowych.

Za posługi duszpasterskie (np. chrzest, ślub, pogrzeb) przyjmujemy zwyczajowe ofiary pieniężne, które są nie tylko ważną formą wsparcia naszej Parafii i Diecezji (część z tych ofiar przekazujemy do Kurii biskupiej oraz do Wyższego Seminarium Duchownego) ale również wyrazem odpowiedzialności za Wspólnotę Kościoła, do której należą nasi Wierni.

Ofiary te są dobrowolne, ponieważ nie chcemy ograniczać Waszej hojności.